Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi 3500 metrekare’lik teşhir alanına sahiptir. Müzede Gaziantep ve çevresinin kronolojisiyle ilgili 1752 adet eser sergilenmektedir.


Gaziantep Arkeoloji Müzesi 3500 metrekare’lik teşhir alanına sahiptir. Müzede Gaziantep ve çevresinin kronolojisiyle ilgili 1752 adet eser sergilenmektedir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, İstasyon Caddesi üzerinde bulunmakta olup, arkeolojik kazılarla ve satın alma yöntemiyle oluşturulan ilgi çekici ve zengin bir koleksiyona sahiptir. Alt Paleolitik dönemden günümüze kadar kesintisiz iskân gören Gaziantep’te müze kurma çalışmalarının tarihi 1944 yılına dayanmaktadır. 1969 yılında İstasyon Caddesi üzerinde bulunan Arkeoloji Müzesinin teşhir ve tanzimi yapılarak hizmete açılmıştır.

Müzenin eser yönünden zenginleşmesi ve Zeugma Antik Kentinden çıkarılan mozaiklerin de bir dönem Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmesiyle mekân yetersizliği ortaya çıkmış, 2011 yılında mozaiklerin Zeugma Mozaik Müzesine taşınmasıyla Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Bakanlığımız tarafından yeniden projelendirilerek çağdaş müzecilik anlayışına uygun, birçok yenilikler ve modern sergileme yöntemleri kullanılıp, teşhir alanları genişletilerek 18 Mayıs 2017 tarihinde yeniden ziyaretçilere açılmıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde Alt Paleolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar olan sergileme üniteleriyle ziyaretçileri adeta geçmişten günümüze tarihsel bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu yolculuk zemin kattan başlayıp, tarihsel dönemlerin sıralanışına göre Cumhuriyet dönemine kadar uzanmaktadır. Zemin katta duvarlarda Gaziantep’in geçirdiği tarihsel dönemler ve Gaziantep’ in tarihteki isimleri görsel olarak ziyaretçilere sunulmaktadır.

Yaz Açılış Saati: 09.00

Yaz Kapanış Saati: 19.00

Kış Açılış Saati: 09.00

Kış Kapanış Saati: 17.00

Giriş Ücreti: 5 TL

Adres: İncili Pınar Mh., 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı, 27090 Şehitkamil/Gaziantep

Telefon: (0342) 324 88 09

Gaziantep Arkeoloji Müzesi içeriği, 28 Aralık 2018 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha