Gaziantep'te Gezilmesi Gereken 20 Mekan

Gaziantep denince akla ilk genel şey yemekleri oluyor. Özellikle son dönemlerde şehrin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Gastronomi Şehri olarak girmesiyle Gaziantep Gastronomi turizminin merkezi haline geldi. Eee madem buraya kadar geldiniz, o kadar yediklerinizi sindirmeniz gerekecektir. Gaziantep şehir merkezi ve civarında görülmesi gereken 20 yeri de bu yemek aralarında gezmeniz için derledim. Daha önce şehirde bulunan 23 müzeyi tek tek yazmıştım. Bu yazıda müzeler dışındaki diğer mekanları paylaşmak istedim. İşte Gaziantep’te Görülmesi Gereken 20 Mekan


1- Rumkale

En sevdiğim ve şehirden uzakta bulunan yerden başlamak istedim. Gaziantep’e gelen birçok kişinin görmeden döndüğü Rumkale antik dönemden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Roma döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden Yohannes’in Rumkale’ye gelip yerleşmesi ve burada Hıristiyanlık dinini yayması nedeniyle, bu yerleşim yeri Hıristiyanlık tarihinde önemli bir rol oynuyor. Gaziantep’ten 69 km uzaklıkta bulunan bu yerin en güzel özelliği baraj gölüne yarımada şeklinde yerleşmesi. Birecik barajının tamamlandıktan sonra Kalenin çevresinden Halfeti’ye kadar uzanan baraj gölü bu kaleyi de içine almış ve ortaya eşsiz bir manzara çıkmış.

2-  Gaziantep Kalesi ve Panaroma Müzesi

Şehir merkezine gelen herkesi tüm heybetiyle karşılayan bu kale, 1,2 km çevresi ve 12 burcu ile şehrin en merkezi yeri olarak kabul ediliyor. Tamamen hendeklerle çevrilmiş kaleye bir köprü sayesinde giriş yapabiliyorsunuz. Kalenin içinde dehliler, odalar ve galeriler üst kısmında da cami ve sarnıç bulunuyor. Kale geçmişi 6000 yıl öncesine dayanan kalkolitik döneme ait kalıntılar üzerinde Romalılar tarafından inşa edilmiş. Sonrasında sırasıyla Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar’ın gözetleme kalesi olarak işlev görmüş. Kalenin içinde bulunan Panaroma Müzesi ise, Gaziantep’in işgali sırasında gösterilen kahramanlık mücadelesinin anlatıldığı bir müze. Üst kısma çıkmak şimdilik kapalı olduğu için bu müzeye kadar çıkabilirsiniz. Müzenin kapısından da güzel bir manzara sizi bekliyor. Giriş ücretsiz.

3-  Gaziantep Müzeleri 

Bu kısımla ilgili özel bir yazı yazmıştım. Aşağıda linkini bulabilirsiniz. Türkiye’nin müze başkenti olan Gaziantep’te 23 adet müze bulunuyor. Bunların içinde Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın en büyük mozaik müzesi vasfına sahip.

4- Gaziantep Hanları

Gaziantep Kale Altı bölgesin birçok tarihi mekana da ev sahipliği yapıyor. Bunların büyük çoğunluğunu da hanlar oluşturuyor. Gaziantep’in tarihi İpekyolu üzerinde bulunması ve eski zamanlardan beri ticaretin merkezlerinden biri olması bu şehirde onlarca tarihi hanın inşa edilmesine neden olmuş. Pek çoğu restore edilerek şu an çeşitli amaçlarda kullanılıyor. En önemlilerine bakacak olursak;

Bayazhan:

Kale çevresi dışındaki tek han. Burası şu an şehrin en ünlü restoranlarından biri olarak hizmet veriyor. Fiyatları biraz pahalı. Bünyesinde müze, atölyeler, hediyelik eşya dükkanları, bar, meyhane de bulunuyor. Şık bir yerde akşam eğlenmek isteyenlere tavsiye ederim.

Hışvahan :

Gaziantep’te açılan en son han olup, şehrin en şık ve pahalı mekanı diyebiliriz. Burası restoran ve otel olarak da hizmet veriyor.

Gümrük Hanı:

Benim en sevdiğim hanlardan biri. Diğerlerine göre küçük olmasına rağmen 2 katlı bu handa ondan fazla farklı geleneksel ürün üreten ve satan küçük işletmelerde hediyelerinizi alabilirsiniz. Ayrıca giriş katında bulunan Seddar Bey’in kahvecisinde patenti kendilerine ait olan muhteşem çift renkli kahveyi de içmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Tütün Hanı:

Bakırcılar çarşısının devamında bulunan Kürekçi çarşısındaki  bu han tütün Tüccarlarının konakladığı ve alışveriş yaptıkları han olarak hizmet vermiş. Şimdi de günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir mekan olarak yapılmış. İçinde kafe, hediyelik eşya dükkanlarının yanısıra mağara kafe bulunuyor. Bu mağaraları aşağıdaki başlıkta daha detaylı anlatacağım.

Millet Hanı:

Kale altından İmam Çağdaş’a doğru yürürken sağ tarafta bulunan ilk han olan Millet Hanı, ambiyans açısından güzel hanlardan biri. İçeride sürekli müzik çalan yöresel çalgıcılar ve hediyelik eşya dükkanları ile görülmesi gereken yerlerden.

Bunların dışında: Yine aynı güzergahta bulunan Zeytin Hanı, Büdeyri Hanı, Kürkçü Hanı, Anadolu Hanı, Buğday Hanı, Kumru Hanı, Pürsefa Hanı, Şeker Hanı, Şire Hanı, Tuz Hanı, Yemiş Hanı, Yeni Han ve Yüzükçü Hanı Antep Mimarisini en güzel sergileyen yapılar.

5- Gaziantep Kastelleri 

Gaziantep’i ziyaret eden birçok kişinin varlığından bile haberi olmadığı, Dünyada benzeri bulunmayan ve su mimarisinin eşsiz örnekleri olan bu yapılardan günümüze kadar ulaşmayı başarmış 6 kastel eski şehir merkezinin çeşitli yerlerinde bulunuyor. Kastel denilen; içinde tuvaleti, yıkanma yeri, dinlenme ve abdest alma yerleri, hanımların çamaşır ve yün yıkama mekanları ve bazılarında namaz kılma alanlarının da (mescit) bulunduğu bu mağaramsı yapıları mutlaka görmelisiniz. Bu kasteller ayrıca UNESCO Geçici Kültür Mirası listesine de alındı. En meşhur olanları Pişirici ve Kozluca kastelleridir. 

6- Gaziantep Bedestenleri ve Çarşıları

Eski zamanlardan beri Ticaret ve Sanayi şehri olarak kabul edilen bu şehir günüze kadar ulaşan bedestenleri ile de meşhur bir şehir. Ticaretin kalbinin attığı bu mekanlarda Gaziantep’in geleneksel ve yöresel el sanatlarının en güzel ürünlerini bulabilirsiniz. Bu el sanatlarını icra eden ustaların işlerini yaparken görebileceğiniz bu bedestenler, sizi tarihsel bir yolculuğa çıkaracaktır. Çoğunun birbirine açıldığı bu mekanları bir listeleyelim.

Zincirli Bedesten: Eski et hali olarak bilinen bu mekan İstanbul’daki Kapalı Çarşıyı andırıyor. İçeride Gaziantep’e ait yöresel her türlü ürünü bulabilirsiniz.

Kemikli Bedesten: Çok fazla bilinmeyen bedestenlerden biri olan bu mekanda 72 adet işletme ürünlerini satıyor.

Bakırcılar Çarşısı: Adından da anlaşıldığı üzere Gaziantep’in en ünlü el sanatlarından biri olan bakırcılığın en iyi icra edildiği ve en güzel ürünleri bulabileceğiniz bu çarşıda ayrıca yemenicileri, sedefçileri ve gümüşçüleri de bulabilirsiniz.

Kürekçiler Çarşısı: Bakırcılar çarşısının bir kolu olarak uzanan bu çarşıda tahtadan yapılmış tüm ev eşyalarını ve oyuncakları bulabilirsiniz.

Almacı Pazarı: Gastronomi şehri Gaziantep’in yöresel lezzetlerinin ve taptaze diğer ürünlerin satıldığı pazardır. Bakırcılar çarşısının giriş kapısının karşısında bulunuyor.

7- Gaziantep Camileri

Tarihi yerlerden bahsederken Osmanlı ve Selçuklu döneminden kalma birçok camiye sahip olan şehrin camilerini tanıtmamak olmaz. Taş mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu bu camilerin en ünlüleri; Ömeriye Cami, Ali Nacar Cami , Boyacı Cami, Şeyh Fethullah Cami Ve Külliyesi, İhsanbey (Esenbek) Cami, Hacı Nasır Cami, Handaniye (Handan Bey) Cami, Eyüpoğlu Cami gibi onlarca cami bulunuyor. Bunların birçoğunun minaresi ve duvarının üzerinde Gaziantep’in Savunması sırasında şehirde yaşanan çatışmaların izlerini görmeniz mümkün.

8- Gaziantep Kiliseleri

20 yy’la kadar Gaziantep’te yoğun bir gayri müslim nüfusu vardı. Bunların çoğunu da Ermeniler oluşturuyordu. Ancak o dönemden bu zamana kadar ayakta kalmayı başarmış 4 kilise var. Maalesef bu 4 kilise de şu an başka amaçlar olarak kullanılıyor.

Kendirli Kilisesi; Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi toplantı salonu ve Öğretmenevinin lokali olarak;

Aziz Bedros Kilisesi; Ömer Asım Ersoy Kültür Merkezi olarak;

Nizip’te bulunan Nizip Fevkani Kilisesi; Boş bir depo olarak kullanılmaktadır.

Surp Asdvadzadzin Katedrali ise; zamanın en büyük katedrallerinden biri olan bu yapı şu anda Kurtuluş Cami olarak hizmet veriyor.

9- Gaziantep Havrası

Evet yanlış duymadınız Gaziantep’te eski bir sinagog (havra) da bulunuyor. Eskiden Musevilerin Yahudi Mahallesi olarak adlandırılan Düğmeci mahallesinde bulunan bu havra restore edilip ayağa kaldırıldıktan sonra şu an boş bir şekilde değerlendirilmeyi bekliyor.

10 – Gaziantep Evleri ve Bey Mahallesi

Gaziantep kendine has taş mimarili evleri ile de meşhur bir şehir. Son 10 yılda çoğu restorasyondan geçirilerek turizme kazandırıldı. Özellikle eski adıyla Ermeni şimdiki adıyla Bey mahallesi bu evlerin çoğunun butik otel ve kafe olarak hizmet verdiği en güzel bölge. Fotoğrafçılar için özellikle akşam ışıklandırlmış halini ayrıca tavsiye ederim.

11- Gaziantep Hamamları

Pek çok şarkıya konu olmuş Gaziantep hamamlarının pekçoğu maalesef şu an hamam olarak kullanılmıyor. Özellikle Hamam müzesinin de açılması ile turistik mekanlar listesinde yerlerini almaya başladılar. Büyük Paşa Hamamı, Göymen Hamamı, Hamam-Konut, Hüseyin Paşa Hamamı (aktif), İki Kapılı Hamamı, Kale Hamamı, Keyvanbey Hamamı, Naip Hamamı (aktif), Şehitler Hamamı (aktif), Şıh ( Fethullah ) Hamamı, Tabak Hamamı (aktif) en meşhur hamamlar olarak biliniyor.

12- Antik Kentler

Belkıs / Zeugma ve Doliche Antik kentleri Gaziantep’in en ünlü antik kentleri olarak biliniyor. Zeugma baraj altında kalacak olmasından dolayı, kentteki tüm eserler ve mozaikler Gaziantep Mozaik Müzesi’ne ve Arkeoloji Müzesine taşındı.

Doliche ise yukarıda da bahsettiğim üzere Dülük Baba Piknik Alanında halen ayakta kalmayı başarmıştır. Burada birçok eski mezar ve anıt bulunuyor. Detaylı bilgi için: Antik Kentler

13- Gaziantep Mağaraları

Direk böyle bir mekan yok tabi ancak Gaziantep özellikle Antep Savunması sırasında halkın açtığı yüzlerce tünelin de üzerine kurulmuş bir şehir. Gaziantep kalesinden tüm hanların altlarına kadar tüneller ve mağaralar mevcut. Bunları zamanında silah, erzak ve diğer ihtiyaçları gizlice ulaştırmak için kullanmışlar. Keşke tamamı ziyareti açılabilse ama şu an altyapıdan dolayı zor görünüyor. Ancak mağaların ve tünellerin örneklerini; Yeni Han’da bulunan Kaleoğlu Mağarasında ve en güzel örneğini Tütün Hanı’nda bulunan Mağara Kafede görebilirsiniz.

14 – Tahmis Kahvesi

Artık adını duymayan yoktur ancak bu listeye de koymazsak olmazdı. Şu an kahvehane olarak işletilen ambiyansı ile insanı büyüleyen bu mekanda özellikle haftasonları yöresel çalgıcıların müzikleri eşliğinde menengiç kahvenizi ya da elma çayını içmenizi tavsiye ederim.

15- Gaziantep Parkları 

Gaziantep kilometrekareye düşen park bakımından Türkiye’nin en çok parka sahip olan şehirlerinden biri. Şehrin dört bir yanında onlarca tematik park bulunuyor. Ancak bunlardan bazıları var ki mutlaka görülmesi gerekenlerden.

Yeşil Vadi: 1 milyon 700 bin metrekare büyüklüğündeki Yeşilvadi sahip olduğu amfi tiyatro, lunapark, macera parkuru, devasa havuzlar, spor sahaları ile gerçekten eşine az rastlanır cinsten bir park. Havaalanı yolundan ya da Karataş Akkent bölgesinden parka giriş yapabilirsiniz.

Şahinler Vadisi: Adından da anlaşıldığı üzere Karataş’ta bulunan Şahinler vadisi boyunca uzanan bu parkta Teleferik, aquapark, Miniatürk, dağ kızağı, restoranlar, kafeler, amfi tiyatro gibi pekçok alan ziyaretçilerini bekliyor.

16- Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin 1., Avrupa’nın 2. ve Dünya’nın en büyük 4. hayvanat bahçesi olan bu hayvanat bahçesi bu ünlünü alanının genişliğinden dolayı kazanmış. İçindeki hayvan çeşiti ve sayısı bakımından da Dünya’nın en büyüklerinden biri. Özellikle Safari Parkı, Kuş, Maymun kafesleri, Akvaryum, Sürüngenler Evi gibi ilgi çekici mekanlara da sahip. Fok balıklarının gösterilerini yaptığı havuz da son yıllarda büyük ilgi görmekte. 2017 itibariyle açılan Türkiye’nin ilk Doğal Tarih Müzesi de diğer ilgi çekici yerlerden. Giriş ücreti sudan ucuz. Tam 7, öğrenci 3,5 TL. Şehir merkezinden otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

17- Gaziantep Planetarium ve Bilim Merkezi  (GezegenEvi)

Gaziantep kültürel ve eğitsel mekanlar açısından çocuk dostu bir şehir. Bu mekanlardan biri de Türkiye’de ender olarak bulunan planetarium ve bilim merkezi. Yaşadığımız dünyanın ve evrendeki yerinin anlaşılmasında katkıda bulunan, eğlendirirken bilgilendiren bir öğretim ortamı. Gezegenevi, çeşitli gök cisimlerini ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini bir seyirci topluluğuna izletebilmek için özel olarak tasarlanmış bir salon da burada bulunuyor.

18- Gaziantep Botanik Bahçesi

Yine 100.Yıl Parkında bulunan bu bahçede 750 çeşit olamak üzere 30.000 bitki bulunuyor. Peyzaj mimarinin harika örneklerinin sergilendiği bu park özellikle fotoğraf meraklıları için popüler bir yer. Sembolik olarak alınan giriş ücreti öğrenci için 0,50 TL, yetişkinler için 1 TL

19 – Gaziantep Mevlevihanesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük mevlevihanesi olan bu mekan modern müzecilik örneğinin en güzel örneklerinden. Tahmis kahvesinin yanında bulunan Tekke caminin bahçesinde bulunan bu mevlevihanede el yazması Kur’an, Semazen ve Neyzen tasvirleri, asırlık saatler gibi eserler sergileniyor. İçeriye giriş ücretsiz.

20- Gaziantep Türbeleri

İnanç turizmi meraklılarını da düşünmesek olmazdı. Gaziantep’te birçok evliya ve din adamının türbeleri bulunuyor. Sa’d Bin Ebu Vakkas Türbesi, Yuşa Peygamber Türbesi,  Pirsefa Hazretleri Ve Türbesi, Dülükbaba Türbesi,  Hacıbaba Türbesi, Nesimi Hz. Türbesi, Şeyh Fethullah Türbesi, Şuaipzade Ali Akif Efendi Türbesi, Karaçomak Türbesi,Türbesi, İbrahim Baba Türbesi, Ezogelin Türbesi şehirde bulunan türbeler.

 

Gaziantep'te Gezilmesi Gereken 20 Mekan içeriği, 30 Ekim 2020 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Eric J.

Hi, Eric here with a quick thought about your website biantep.com...Im on the internet a lot and I look at a lot of business websites.Like yours, many of them have great content. But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits.I get it its hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else.Heres a solution for youTalk With Web Visitor is a software widget thats works on your site, ready to capture any visitors Name, Email address and Phone Number. Youll know immediately theyre interested and you can call them directly to talk with them literally while theyre still on the web looking at your site.CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.It could be huge for your business and because youve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation immediately and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later.Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going.Everything Ive just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.You could be converting up to 100X more eyeballs into leads todayEricPS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now dont keep them waiting. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.If youd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspxdbiantep.com

Eric J.

My names Eric and I just came across your website - biantep.com - in the search results.Heres what that means to meYour SEOs working.Youre getting eyeballs mine at least.Your contents pretty good, wouldnt change a thing.BUTEyeballs dont pay the bills.CUSTOMERS do.And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like biantep.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.Its like they never were even there.You can fix this.You can make it super-simple for them to raise their hand, say,

Linda M.

Hi biantep.com Owner,Do you want to know the Secrets To Mastering Internet Lead ConversionI spent the last 10+ years generating, calling and closing Internet leads. I will be sharing my decade long conversion code for you to copy during this new, free webinarDuring the webinar, I will show you:Every business needs to capture more leads, create more appointments, and close more deals.If you commit to mastering the content in this session, you will earn more money immediately not in six months or a year, but literally as soon as you put your new knowledge to work. I have used this method on 1,000s of Internet leads of all price points. If you want Internet leads, I have the key to CONVERTING them. Hope you can make it... https://TalkWithWebTraffic.com/WebinarIf getting more Hot Phone Leads is a part of your business plan (and why wouldnt it be), Ive got great news for you.1. 12 ways to generate seller leads2. How to get seller leads on the phone3. What to say on the phone so you get instant sales4. The Key to SMS Marketing5 Never Cold Call Again6. Better leads Faster conversions7. The four keys to inside sales success8. The 10 steps to a perfect sales call with an Internet leadMore than 7,000 people have already registered. The last time I did a webinar with Top Producers, hundreds of people got locked out and could only watch the replay. Get your spot now and tune in early Save my spot https://TalkWithWebTraffic.com/WebinarWeve become obsessed with making sure our clients are converting the leads we generate for them. How much are you getting back in commissions compared to how much are you spending on advertising But what is even better than a great ROI is a quick ROI. During this live webinar I will show you how we can help you generate higher quality leads that are easier to convert, fast. Register at https://TalkWithWebTraffic.com/WebinarYour 1 Fan, Linda MillerBe there or be square.If youd like to unsubscribe click here http://talkwithwebtraffic.com/unsubscribe.aspxdbiantep.com

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha