Gaziantep Kalesi’nin Özellikleri Nelerdir?

Tarihi bir atmosfere ev sahipliği yapan Gaziantep Kalesi’nin başlıca özellikleri vardır. Gaziantep Kalesi bu özellikler sayesinde yoğun ilgi görmektedir buyurun inceleyelim…


Tarihi bir atmosfere ev sahipliği yapan Gaziantep Kalesi’nin başlıca özellikleri vardır. Gaziantep Kalesi bu özellikler sayesinde yoğun ilgi görmektedir buyurun inceleyelim…

  • Gaziantep Kalesi Alleben deresinin güney kısmında bulunan ve yüksekliğinin yaklaşık olarak 25 metre civarında olan bir tepe üzerine kurulmuştur.
  • Yapılış tarihi hakkında kesin bilgiler bulunamamasına rağmen Gaziantep Kalesinin çevresi bölgesinde Milattan önce 2. ve 3. yüzyıllara ait olan “Thebons” adında küçük bir kentin tarihi kalıntılarına rastlanmıştır. Bu sebeple tarihçiler Gaziantep Kalesinin küçük bir şehir içerisine inşa edilmiş olabileceğini belirtmektedirler.
  • Gaziantep Kalesi Milattan Önce 2. ve 4. yüzyılda ilk olarak Roma Döneminde gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.
  • Kule yapısının dairesel biçimde olduğu Gaziantep Kalesi toplamda 36 adet kale burcuna sahiptir. Fakat yalnızca 12 adet kale burcunun günümüze kadar gelebildiğini belirtmek isteriz.Gaziantep Kalesinin başlıca özelliklerinden biri de duvar taşlarının tamamen blok taşlardan inşa edilmiş olmasıdır. Bu sayede Gaziantep kalesinin oldukça sağlam bir yapıya sahip olduğunu belirtebiliriz.
  • Gaziantep kalesinin çevresi ise yaklaşık olarak 1200 metre civarıdır. Dolaysıyla Gaziantep Kalesi oldukça geniş bir alan içerisinde inşa edilmiştir.
  • Gaziantep kalesinin özelliklerinden biri de hem ülkemizin ve hem de Gaziantep ilinin en önemli tarihi mekanlarından biri olmasıdır. Bu sebeple Gaziantep kalesi yılın belirli dönemlerinde çok sayıda yabancı turistlere de ev sahipliği yapmaktadır.
  • Gaziantep kalesinin özelliklerinden biri de Gaziantep ilinin yüksek tepelerinden birinde kurulmuş olması sayesinde Gaziantep iline muhteşem bir kuş bakışı özelliğine sahip olmasıdır. Kalenin burçlarına çıktığınızda Gaziantep ilinin harika manzarasını görebilirsiniz.

Yazımızda da görüldüğü üzere Gaziantep kalesinin birçok özellikleri bulunmaktadır. Yolunuz Gaziantep ilimize düştüğünde Gaziantep kalesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Gaziantep Kalesi tarihi hakkında merak ettikleriniz için tıklayınız. Keyifli Geziler…

Gaziantep Kalesi’nin Özellikleri Nelerdir? içeriği, 12 Şubat 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha