GAZİANTEP PİKNİK VE ORMAN ALANLARI

Gaziantep'te Bulunan Piknik ve Orman Alanlarını Sizler İçin Sıraladık


GAZİANTEP'te ki PİKNİK VE ORMAN ALANLARI

Alleben Göleti Piknik Alanı

AllebenGöleti, Gaziantep şehir merkezinin takriben 10 kilometre. batısında bulunmaktadır. Şehir merkezine 15 dakika mesafede yer alan AllebenGöleti’nin 740.000 m²  toplam alanı, 140.000 m² gölet alanı bulunmaktadır. Tabii hayat, spor alanları ve sosyal aktivitelerin bir arada bulunduğu AllebenGöleti’nde gece ışık ve ses gösterileri de yapılmaktadır. Sosyal tesislerin, kafe ve lokantaların bulunduğu gölet alanında, kürek, deniz bisikleti, kano ve yelken yarışları gibi su sporları da yapılmaktadır.

Burç Ormanları

Gaziantep'in Şahinbey kazasının hemen yanı başında bulunan Burç Ormanları, 350 hektarlık alanıyla konuklarına hem mesire yerlerini sunuyor hem de piknik ve spor yapma olanağı sunuyor. Şehir merkezinin 2 kilometre kadar batısında bulunan ormanlara Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin içerisinden erişiliyor. Şehir merkezinden kalkan otobüslerle Burç Ormanları'na kolaylıkla gidilebilmekte… Gaziantep'in tabiatını bulguya çıkmak istiyorsanız şayet, Burç Ormanları'nı sakın atlamayın. Bu gezi sizlere keyif ve huzur verecek.

DÜLÜK BABA 

Şehitkamil Kazası Dülük Mevkiinde bulunmaktadır. Tabiat Parkının İşlemeciliği 2009 seneninde İlimiz Şehitkamil Kaza Belediyesine kiralanmıştır. Tabiat Parkının altyapısı 2010-2012 seneleri arasında tamamiyle yenilenmiştir. UDGP Bakanlıkta onay evresindedir.Onaylanacak, tasarıda öngörülen yapı ve tesisler 3 sene içerisinde bitirmiştir. Dülükbaba Tabiat Parkı Gaziantep’in en yüksek yerlerindendir. Alan nebat örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun, açık hava rekreasyonu istikametinden değişik ve zengin bir potansiyele sahiptir. Alanda bulunan Dülük Antik Şehiri  dünyanın en daha önceki yerleşim merkezlerinden biridir. Dünyada bilinen yer altına yapılan Mitras Tapınaklarının en büyüğü Dülük’te bulunmuştur. Ayrı olarak çok sayıda kayaya reyilmiş oda kabirleri ve kiliseler mevcuttur.

ERİKÇE PARKORMAN

 Erikçe park ormanı 214 hektar üzerine heyeti tamamı Fıstık Çamı, Karaçam ağaçlarından oluşan bir alandır. Yapımı devam eden Anadolu Köy Hayatı Ortamı Canlandırılmasında; Oyun alanları, Piknik alanları, Wc ve Sosyal Tesisler Bulunmaktatdır. Seyir Terasları 1000 m² , Yapay Göleti 1500 m² , Yürüyüş Yolları 1000 m²,  500 m² Alan Erikçe Park Ormanında emel insanlara huzurlu ve temiz bir ortamda rahatça dinlenebilecekleri ve eğlenebilecekleri aktiviteleri yaptırmak ve çocukların gönül rahatlığıyla oynayabilecekleri oyun alanlarının oluşturmaktır. Köy hayatının doğal, candan, içten ve tabiatla özdeşleşen halini insanlara tanıtmak emeliyle Erikçe Şehir Ormanında köy hayatı ortamının canlandırılması projesi uygulanmaktadır.  

KAVAKLIK

Kavaklık, Gaziantep şehir merkezi içerisindeki Alleben Deresinin içinden geçtiği, Battal Höyük’tenAlleben (Maanoğlu) köprüsüne uzanan büyük ve yeşil bir alanı kapsamaktadır. Gaziantep’in en daha önceki piknik alanıdır. Bugün tamamiyle şehir içinde kalan yeşil alan, sabahları spor ve yürüyüş için, haftasonları ise piknik için kullanılmaktadır. Alan içerisinde aile çay bahçeleri, çocuk parkları, oyun alanları, piknik masaları, bisiklet yolları, gezi ve koşu parkurları, yeme içme tesisleri, halı alan, çocuklar için trafik eğitim alanı, jimnastik aletleri, piknik masaları bulunmaktadır.

GAZİANTEP PİKNİK VE ORMAN ALANLARI içeriği, 03 Temmuz 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha