GAZİANTEP: MUMBAR DOLMASI

Koyun  yada kuzu bağırsağının içi doldurularak yapılan bir antep yemeğidir


Koyun  yada kuzu bağırsağının içi doldurularak yapılan bir antep yemeğidir. Bol baharat kullanılan,  protein ve karbonhidratça zengin besin maddesi. Bumbar : Hayvanların besin değeri en yüksek yeri bağırsaklarıdır.  Mumbar yeterli derecede besin değerine sahiptir.

MUMBAR DOLMASI MALZEMELER
1 Kg Koyun Mumbarı
500 Gr Yağlı Kıyma
2 Su Bardağı Bulgur
6 Adet Kuru Soğan
1 Adet Kuru Sarımsak
2 Yemek Kaşığı Sadeyağ
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Kara Biber
1 Yemek Kaşığı Kırmızı Pul Biber
Tuz

MUMBAR DOLMASI TARİFİ

Mumbar soğuk suyla yıkanır, kazınarak yağ ve diğer kalıntıları temizlenir. İki adet kuru soğan soyulup ince bir şekilde kıyılır, temizlenmiş mumbar ile ovulur ve bulunduğu kapta 2 saat bekletilir. İki saat sonra mumbar tekrar yıkanır ve 2 adet soğan ile tekrar ovulup bekletilir.

Diğer taraftan kıyma, domates salçası ve biber salçası, doğranmış 2 adet soğan ve sarımsaklar, tuz, pul biber ve kara biber 2 bardak bulgur ile iyice karıştırılır.

Mumbar ikinci kez yıkanır ve bir ucu ip ile bağlanır. Daha sonra dolma oyacağının iç kısmıyla hazırlanan harçtan mumbarın içine itilerek doldurulur. Mumbarın içi yağlı ve kaygan olduğu için, iç mumbarın içinde kolayca hareket eder. Bu şekilde hazırlanan için tamamı mumbarın içine doldurulur. Bu doldurma işlemi sırasında, mumbar 1 kaşık aralıklarla kıvrılarak burulur. Böylece hazırlanan karışımın, mumbarın içine eşit bir şekilde doldurulması sağlanmış olunur. Mumbarın doldurulmasında mumbarın yırtılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Doldurulan mumbar, bir tencereye yerleştirilir, üzerini kaplayacak kadar su ilave edilip, tuzda ilave ederek kaynamaya alınır. Mumbar kaynamaya başlayınca ateş hafifletilir ve 1 saat pişirilir.

Pişen mumbar tencereden alınır, derin bir tavada ısıtılmış sade yağda kızartılır. Mumbar sıcak olarak servis ediniz.

AFİYET OLSUN.

GAZİANTEP: MUMBAR DOLMASI

GAZİANTEP: MUMBAR DOLMASI içeriği, 18 Nisan 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha