Gaziantep Köklüce Kanyonu

Özellikle yürüyüş ve tırmanış yapmayı sevenler için Köklüce kanyonu çok iyi bir tercih olacaktır. Zira deneyebileceğiniz onlarca rota bulunuyor ve bunun yanında doğa içerisinde güzel bir kamp kurabilir, çadırda geceleri kalabilirsiniz. Her ne kadar bölgede pek fazla hizmet olmasa da herhangi bir sınırlamanın olmaması sayesinde dilediğiniz yere çadırınızı kurabilirsiniz.


KÖKLÜCE

Gaziantep ilimizin Araban ilcesine bağlı Köklüce köyünde bulunan Ardıl (köklüce) Kanyonu, ardıl çayının binlerce yıldır yumuşak kireçtaşı kayaları oyması ile oluşmuştur.

Bizlerin adı her geçtiğinde Gaziantep'in en güzel yeri dediğimiz ve hiç bıkmadığımız Ardıl (köklüce) Kanyonu'na dağcılık amacıyla ilk olarak 1998 yılında gidildi. Bölgenin doğal yapısının çetin olması sebebi ile teknik malzemesiz ve eğitimsiz yürüyüşçülerin girmesine müsaade etmiyor. Vadi, bu yüzden sadece çobanların, avcıların ve biz dağcıların ziyaret edebildiği bir cennet gibidir.

Bu bölgeye GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ DOĞA VE MACERA SPORLARI DAĞCILIK TAKIMI kurduğumuz 1993 yılından sonra 1998 yılından buyana eğitim kamplarını bu bölgede vermekteyiz. Kaya tırmanış antrenmanlarımızı da yapmak için bu bölgeyi seçiyoruz. Gaziantep'te böyle bir vadinin bizim için çok büyük önemi var. Suvarlı ilçesi sınırında bulunan ve kırkgöz diye adlandırılan kaynaklardan fışkıran tertemiz yer altı kaynak suyu, beş kilometrelik vadi boyunca kanyondan akarak ilerledikten sonra Araban ovasını da baştan başa geçerek Fırat nehrine dökülen Ardıl Çayını oluşturuyor .

Vadi içerisindeki muhtelif bölgelerde , Gaziantep'li kaya tırmanıcıları tarafından hazırlanmış olan spor tırmanış rotaları ve doğal tırmanışa uygun uzun kaya duvarları bulunmaktadır. Ayrıca Kanyon geçişi yapmak için de uygundur.Gaziantepli dağcıların gözbebeği olan bu bölge Türkiye'deki dağcıları da çekebilecek bir tırmanış bahçesi olmaya adaydır. Sarp kaya duvarları binlerce tırmanış rotası açılması için uygundur.

   Bugüne kadar keşfedilmemiş muhteşem doğal güzelliğiyle görenleri büyüleyen Habeş Kanyonu’nun yürüyüş ve tırmanma parkuru olarak dağcılık tutkunlarına açılması için kollarını sıvayan Büyükşehir Belediyesi, Araban ilçesindeki Habeş Kanyonu’na dikkat kesildi.

ŞAHİN: KANYON TURİZMİ, YÜKSELEN BİR DEĞER

Habeş Kanyonu’nun etkileyici özelliğine işaret eden başkan Şahin, “Memleketimizin her yerinde ayrı bir saklı cennet var. Kanyonlar, Anadolu’nun en güzel hazineleri. Araban Habeş Kanyonu muhteşem. ‘Kanyon Turizmi’ Dünya’da yükselen bir değer. Kanyon turizmle ilgili dağcıları ve diğer networkleri bölgeye getirmeyi amaçlıyoruz. Bu parkurun turizm açısından gerekli altyapısını hazırlayacağız. ‘Kanyon görmek istiyorum’ diyen bütün uluslararası dağcıları ve meraklıları bu bölgeye getirmeyi hedefliyoruz. Burası Dünya’nın ve Türkiye’nin en güzel parkurlarından biri olacak” dedi.

Gaziantep Köklüce Kanyonu içeriği, 14 Nisan 2021 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha