GAZİANTEP KADIN ŞEHİT ANITI

Türkiye’nin İlk Kadın Şehit Anıtı Gaziantep’te Yapıldı.


Türkiye’nin İlk Kadın Şehit Anıtı Gaziantep’te Yapıldı.

GAZİANTEP KADIN ŞEHİT ANITI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, 97 yıl önce şehrin kurtuluşu sırasında şehit düşen 83 kadın için yaptırılan Türkiye’nin ilk kadın şehit anıtı merkez Şahinbey ilçesi Boyacı cami avlusuna Gaziantep’te kurtuluşu sırasında şehit düşen 83 kadın için anıt yapıldı.

Tarihe bakıldığında bütün Anadolu’da büyük bir kahramanlık mücadelesi verildiğini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 97 yıl önce Antep’i ’Gaziantep’ yapan büyük bir destan yazıldığını söyledi.

GAZİANTEP KADIN ŞEHİT ANITI

Bu destanı kadınlar, çocuklar ve erkeklerin birlikte yazdığını anlatan Başkan Şahin, “Nasıl Mustafa Kemal Atatürk ‘ya istiklal ya ölüm’ diye mesajını çok net verirken, Şahinbey ‘düşman cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez’ dediyse benim bacılarım, analarım kız kardeşlerim de büyük bir mücadele verdiler. Bu mücadelenin en büyük tanığı, şahidi Şıh Camisi, Çınarlıdır. Bir tanesi de bu duvarlardır. Bu meselenin memleket meselesi olduğunu biliyoruz. Geçmişten aldığımız ışıkla geleceğe çıkmamız gerektiğini gördük” dedi.

GAZİANTEP KADIN ŞEHİT ANITI

Kayıtlı 83 kadın şehit
Anıtı yapan heykeltraş Cahide Erel de çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Kadınların her yerde, her an her görevde, bazen görünmeseler bile aktif olduklarını vurgulayan Erel, “Bu savaşta ön plandalarmış. Savaştaki ağabeylerine, eşlerine, babalarına yemek, kıyafet, su götürdüklerinde silahları onlar devralmışlar. O sırada kendileri savaşmışlar. Araştırmalara göre Genelkurmay Başkanlığına kayıtlı 83 tane kadın şehidimiz var. Bu şehitlerimizin adlarını bu büyük kaide de yansıttık” diye konuştu.

Anıtın özellikleri
Genelkurmay Başkanlığı kayıtlarına göre, Kurtuluş Savaşı sırasında 6 bin 317 Antepli şehit olurken, sadece resmi kayıtlara geçen 83 kadın da vatanı uğruna canını feda etti. Hayatını kaybeden şehitler gece karanlığında İhsanbey Cami yanındaki alanda defnedilirken, şehit olan kadınlar da Boyacı Cami’nde toprağa verildi. Bu sebeple şehit kadınları ölümsüzleştirmek adına tasarlanan anıtın Boyacı Cami’nin arka bahçesindeki alana yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Akten Köylüoğlu, Mustafa Bozhüyük, Halil İbrahim Yakar, Sibel Savcılı ve Zafer Okuducu’nun da aralarında bulunduğu özel bir heyet kuruldu. Heyet, Genelkurmay kayıtları ve o tarihteki hastane kayıtları ile yayınlanmış kitaplardan yararlanarak titiz bir çalışma yürüterek şehit kadınların isimlerini tespit etti. Anıt, Türkiye’de kadın şehitler için inşa edilen ilk eser olma özelliği de taşıyor.

GAZİANTEP KADIN ŞEHİT ANITI içeriği, 09 Şubat 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha