Antep Fıstığını Diğer Bütün Yemişlerden Özel Kılan Özellikleri Nelerdir?

Antepfıstığı’nı diğer bütün yemişlerden farklı ve özel kılan özellikleri nelerdir? İşte Antepfıstığı hakkında daha önce hiç duymadığınız bilgiler…


Antepfıstığı’nı diğer bütün yemişlerden farklı ve özel kılan özellikleri nelerdir? İşte Antepfıstığı hakkında daha önce hiç duymadığınız bilgiler…

Antep Fıstığını Diğer Bütün Yemişlerden Özel Kılan Özellikleri Nelerdir?

 • Kuru meyveler arasında Antep fıstığı en düşük kaloriyi içerir ve fitosterol, antioksidan, doymamış yağ, karotenoidler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir.
 • Antepfıstığı’nda Anacardiaceae familyasına ait meyvelerden elde edilen çekirdekler, Pistacia cinsidir. Bir Antepfıstığı ağacı (Pistacia vera), orta boyda geniş, gür ağlı, dioeksisli, yaprak döken bir ağaçtır.
 • Antepfıstığı, sıcak, kuru yaz ve serin kışlar altında yetişir. Antepfıstığı ağacı büyütülürken iklim önemlidir. Tuzlu toprakta iyi yetişir. Dünya’da en fazla öncelikle Gaziantep olmak üzere ABD, İran, Suriye ve Çin’de yoğun olarak ekimi yapılmaktadır.
 • Antepfıstığı ağaçlarının bakımının yapılması, büyümeyi kontrol ederken daha kaliteli meyve üretmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Plantasyondan sonra bitkinin ilk büyük ürününü üretmesi yaklaşık sekiz ile on yıl alır. İlk hasatından sonra, uzun yıllar boyunca meyve vermeye devam eder. Olgunlaşmış fıstıklar hızlı bir şekilde hasat edilir, temizlenir, sıralanır ve mükemmel kullanım için kavrulur.
 • Antepfıstığı ağacı, üzüm demetinde olduğu gibi yoğun ve ağır kümeler halinde meyvelerini taşır. Olgun bir meyvede, dış kısmında sert, beyaz dışı renk kabuğu bulunur; bunlar, parçalanır ve açık yeşil, dikdörtgen şekilli çekirdeği açığa çıkarır.

 

Antepfıstığı Nerelerde Kullanılır?

 • Sağlık Sektörü: Antep fıstığı antioksidan içerir ve kanser ve diğer hastalıkları önler.
 • Gıda sektörü: Tatlılarda, yemeklerde hatta turşularda dahi kullanılmaktadır. Aperatif olarak da vazgeçilmezler arasındadır.
 • Sanayi : Çekirdeklerden elde edilen fıstık yağı, en sağlıklı pişirme yağlarından biridir.
 • Kozmetik sektörü: Yaprakları ve meyvenin dış kabuğundan kozmetikte de faydalanılmaktadır.
 • Yakıt : Sert dış kabuğu, ısısını uzun süre kaybetmeyen bir yakıt olarak da kullanılmaktadır.

Antep Fıstığının Sağlığa Faydaları

 • Sağlıklı Kalp: Antepfıstığı’nın en büyük sağlık yararlarından biri, kalp dostu olmasıdır. Araştırmalar, normal antep fıstığı tüketiminin vücuttaki kötü LDL kolesterol seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir. Antioksidanlar, fitosteroller, doymamış yağ asitleri (hem çoklu doymamış hem tekli doymamış yağ asitleri) sağlıklı bir kalbi teşvik etmek için mükemmeldir.
 • Kilo Kontrolü: Antep fıstığı diyet yapan insanlar için de ilk seçenektir. Araştırmalar, düşük kalorili, yüksek proteinli, düşük doymuş yağlı ve yüksek doymamış yağlı fıstıkların, ideal kilo kontrolü için diğer kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler ile karşılaştırıldığında ideal bir rakip olduğunu düşündürmektedir.
 • Yaşa Bağlı Maküla Hastalığı veya AMD’nin Azaltılmış Riski : Antep fıstığı lutein ve zeaksantin gibi karotenoid antioksidanları içerir. Chen CYO ve Blumberg JB tarafından Tufts Üniversitesi, Boston , ABD tarafından yapılan araştırmaya göre, bu antioksidanlar yaşlılarda maküler hastalığa yakalanma riskini azaltmada yardımcı olduğunu göstermektedir.
 • Antepfıstığı Cilt Kuruluklarını Gidermektedir : Antepfıstığı da cildin kuruluğunu gidermeye yardımcı olur. İçinde bulunan doymuş yağ bu açıdan önemli bir rol oynamaktadır. Yağ aromaterapi ve geleneksel masaj terapisi gibi geleneksel terapilerde bir bileşen olarak kullanıldığı için iyi bir taşıyıcı veya baz yağ olarak da görev yapar .
 • Diyet Lifi: Antepfıstığının diğer yararlarından biri de, gıdaların pürüzsüz sindirimine yardımcı olan diyet lifi için iyi bir kaynak olmasıdır. Yaklaşık 30 gram fıstık içeren porsiyon, sindirim sisteminizin optimum kapasitede çalışabilmesi için yaklaşık 3 gramlık diyet lifi içerir.
 • Afrodizyak özellikleri: Yapılan bir araştırmaya göre, antepfıstığı erkeklerde cinsel canlılığı büyük ölçüde etkiliyor. Araştırmalar, üç ay boyunca yaklaşık 100 gram Antep fıstığı tüketen erkeklerin erektil işlevlerini yaklaşık yüzde 50 oranında geliştirdiğini gösteriyor. Bu, penis kan akışının ultrason taramaları ile doğrulanmıştır.
 • Diyabete Karşı Savunma: Antep fıstığının nihai sağlık yararlarından biri, diyabet kontrolünde işlev görmesidir . Şeker hastalığı olan insanlarda şekerler proteinlerle uygun olmayan bağlar oluşturur ve onları kullanışsız hale getirir. Bu işlem glikasyon olarak bilinir. Antepfıstığında bulunan antioksidanlar, glikasyon sürecinin azaltılmasına yardımcı olur ve böylece şeker hastalığının kontrolünde yardımcı olabilirler.
 • Demirin Emilmesi: Antepfıstığı yüksek bir bakır içeriğine sahiptir ve bu da gıda kaynaklı demirin vücuda daha fazla emilmesini sağlar. Bu, anemi gibi mücadele koşullarına yardımcı olabilir .

Antep Fıstığını Diğer Bütün Yemişlerden Özel Kılan Özellikleri Nelerdir? içeriği, 30 Nisan 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha