Pansiyon Nedir

Tatil sezonu gelince, herkes otel rezervasyonu için araştırmalara başlıyor ve yoğun bir yılın stresini atacak olduğumuz için de geniş kapsamlı tatiller hepimizin gözlerini kamaştırıyor.


Tatil sezonu gelince, herkes otel rezervasyonu için araştırmalara başlıyor ve yoğun bir yılın stresini atacak olduğumuz için de geniş kapsamlı tatiller hepimizin gözlerini kamaştırıyor. Diğer taraftan da çeşitli otel konseptleri kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Yarım pansiyon, tam pansiyon hatta tam pansiyon plus ve her şey dâhil ile ultra her şey dahil şeklinde farklı farklı otel konseptleri mevcuttur. Bu durumda elbette ki karar vermek oldukça zor oluyor. Peki bunların içinde yer alan tam pansiyon kavramı nedir, neyi ifade eder, neleri kapsar ve neleri kapsamaz diye soracak olursanız, basit bir şekilde açıklayalım. Cevaplar için okumaya devam edin…

Pansiyon Nedir

Öncelikle en basit şekli ile tam pansiyon, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere, üç öğün yemeği kapsayan bir konsepttir. Unutmadan belirtelim ki, zaten tam pansiyon, her şey dâhil ve benzeri şeklindeki otel konseptleri tamamen yeme – içme hizmetleri ile ilgilidir. Aktivitelerin bu konseptler ile bir ilgisi olmadığını bilmeniz gerekir. Tam pansiyon da bu bağlamda, üç öğün şeklinde yemek servisinin yapıldığı bir seçenektir. Belli saatler çerçevesinde yemek sevisi yapılır ve bu saatlerin dışında tesis kapsamında yemek bulmanız zor olabilir. Olsa da ekstra ücretler ödemeniz gerekecektir. Ayrıca seçenekler de bir her şey dahil otel ile karşılaştırıldığında daha kısıtlı olabilir. Bunun dışında değinilmesi konulardan biri de içeceklerdir. Çünkü otel konseptleri söz konusu olduğunda en önemli ayrımlardan biri de bu noktada yapılıyor. Alkollü içecekler tam pansiyon konsepti içerisinde yer almamaktadır. Her türlü alkollü içecek ekstra ücrete tabi olacaktır. Yani alkol kullanmayan bir aile iseniz ya da arkadaş grubunuz ile tatile çıktığınızda alkol kullanmayacaksanız, sizin için harika bir seçenek olabilir. Diğer taraftan alkol kullanıyorsanız, daha kapsamlı oteller sizin için daha cazip olabilir. Bunun yanında sadece alkollü içecekler değil alkolsüzlerde de dikkat etmeniz gerekenler var. Belli saatler dışında alkolsüz içecek istediğinizde, yine ekstra ücretler ile karşılaşabilirsiniz. Bu da belki can sıkıcı olabilir ama saatlere bağlı kaldığınızda hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Aktiviteler tatilin vazgeçilmezleri! Peki, aktivitelerin otel konsepti ile ilişkisi nedir? Aslında hiçbir ilişkisi yok. Çünkü otel konsepti tamamen yeme – içme düzeni ile ilgili bir tanımlamadır. Ancak bunun yanında, daha büyük tesislerin daha fazla aktivite sunacağı ve daha fazla ücretsiz aktivite sunacağı unutulmamalıdır. Küçük tesislerin bu anlamda sunacağı hizmet seçeneği de daha kısıtlı olabilir. Her hâlükârda ekstra ödemeler karşılığında aktivitelerden faydalanabileceksiniz. Bu sebeple otel konumu iyi seçmeli ve bol bol eğleneceğiniz bir otel ile tatilinizi özel hale getirmelisiniz. Tüm yıl çalışıp yorulurken, hayallerinizi süsleyen tatil için özenli bir araştırma yapmalı ve unutulmaz bir tatil organize etmelisiniz. Pek çok acente size bu konuda yardımcı olabilir. Ancak öncesinde sizin ne istediğinize karar vermeniz önemli. İstediğiniz tatilin tam pansiyon mu yok da her şey dahil konsept mi olacağı ya da ultra her şey dahil mi olacağı, seçeceğiniz tatilin de önemli bir detayı olduğundan, özenle karar vermelisiniz. Her şey hazırsa, tam pansiyon tatilinize de karar verdiyseniz, ne duruyorsanız, hemen yola çıkın! Yılın yorgunluğunun ardından harika bir tatili çoktan hak ettiniz. Sizce de öyle değil mi? Hatta arkadaşlarını ya da ailenizi de bu tatile dâhil etmeyi unutmayın. O zaman her hâlükârda harika bir tatili garanti altına almış olacaksınız. Çünkü tatilin en önemli unsuru insanın yanında yer alanlar, sevdikleri, dostları ya da ailesidir.

Pansiyon Nedir içeriği, 02 Temmuz 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha