Medusa Cam Eserler Muzesi

Roma ve İslami döneme ait cam ve taştan yapılmış kolyeler, çeşitli takılar, kulplu ve kulpsuz çeşitli amaçlarla kullanılmış sıvı kapları sergilenmektedir.


Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi Türkiye’nin ilk özel cam eserler müzesidir. Gaziantep Kalesi civarında eski bir Antepevi’nde hizmete açılan müze  altı  odadan oluşmaktadır. Odaların beş tanesi sergi salonu, biri de eserlerin kopyalarının yapılıp ziyaretçiye sunulduğu  mekan olarak değerlendirilmiştir. Müzede; Eski Tunç Çağı'na ait  bronz figürinler, Roma Dönemi'ne ait çeşitli bronz eserler, cam bardaklar, altın takılar, kil mühür baskıları, İslami Dönem'e ait altın sikkeler ve yaklaşık 150 bin yıl öncesine ait tam fosilleşmemiş bir mamuta ait sağ alt bukkal (çene kemiği) ve vertebrası (omur kemiği), Roma ve İslami döneme ait cam şişeler, parfüm ve gözyaşı şişeleri, cam ve pişmiş toprak amforalarFenike Dönemi renkli cam amforalar,  cam bilezikler, pişmiş toprak kandiller sergilenmektedir. Roma ve İslami döneme ait cam ve taştan yapılmış kolyeler, çeşitli takılar, kulplu ve kulpsuz çeşitli amaçlarla kullanılmış sıvı kapları sergilenmektedir.  

Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesinde yaklaşık 4 bine yakın eser bulunmaktadır. Bu eser grubunun yüzde 70'ini cam eserler, yüzde 20'sini bronz ve pişmiş toprak eserler, yüzde 10'unu ise Roma ve İslami döneme ait altın ve bronz sikkeler, altın takılar oluşturmaktadır. Müzenin bahçesine yapılan cam ocağında Suriyeli usta tarafından müzede bulunan cam eserlerin kopyaları üfleme tekniği ile yapılarak ziyaretçilerin beğenilerine sunulmaktadır. Müze aynı zamanda farklı el sanatlarının  tanıtıldığı ve şovlarının yapıldığı atölyelere de ev sahipliği yapmaktadır. Süryani ustaların ufak şovlar yaptığı gümüş telkari atölyesi, sedef  atölyesi, kutnu dokuma atölyesi ve masa üzeri cam boncuk gösterilerinin yapıldığı cam boncuk atölyesi ayrıca antika eserlerin sergilendiği  ve bir kısmının satışa sunulduğu antika satış mağazası da diğer bölümlerde yerini almaktadır.

Medusa Cam Eserler Muzesi içeriği, 24 Şubat 2022 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha