İşitme Engelliler İçin İcat Edilmiş Buluşlar

İşitme Engelliler İçin İcat Edilmiş Buluşlar içeriğini okuyabilir, Biantep.com Sizin Gaziantep kategorisinde yer alan İşitme Engelliler İçin İcat Edilmiş Buluşlar yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Maalesef ki hepimiz dünyaya pek sağlıklı şekilde gelmiyoruz. Kimimiz görme engelli, kimiz ise işitme. Ne yazık ki bazılarımız yaradılıştan değil de annelerin gebelik döneminde veya doğum sırasında doktorların yaptığı hatalardan ortaya çıkan engeller.

Bu yazımızda işitme engellerin hayatını kolaylaştıran, engellerini ortadan kaldırmamız pek mümkün olmasa da bunların bir nebze bile olsa önüne geçecek bazı buluşları inceleyeceğiz.

Özel Sesi Yazıya Çeviren Cihaz

Teknolojinin bize sunduğu bu imkan işitme engelli kardeşlerimiz için gerçekten vazgeçilmez bir icat. Hollanda'da bir firmanın satışa çıkardığı "SpeakSee" olarak adlandırdığı bu cihaz işitme engelli kardeşlerimiz için bir umut ışığı oldu. Birden çok mikrofona sahip olan "SpeakSee"  işitme engelliler için üretilmiş ve konuşmalarınızı anlık olarak yazıya eksiksizce dökebilen bir cihaz.

İşitme Engelliler "EnableTalk" Eldivenleri

"EnableTalk" olarak adlandırılan bu eldiven dünyada ki tüm işitme engelli kardeşlerimizin derdine derman... Bu "EnableTalk" isimli eldivende girift bir ağ içeriyor. Eldiven bu şekilde el hareketlerini tanıyor ve işaretleri çeviriyor. Sonrasında ise bir akıllı telefon uygulamasıyla konuşmaya çevriliyor. Eldivende dokuyu ve hareketi tespit eden sensör, jiroskop olarak adlandırılan cihaz, hız ölçer ve eldivene güç veren güneş pili bulunmakta. Halen geliştirilme döneminde olan bu eldiven şimdiden mucitlerine bir çok ödül kazandırdı. "EnableTalk" olarak adlandırılan bu eldivenin mucitleri işitme engelli ve konuşma zorluğu çeken bir çok kardeşimizin hayatını değiştirecek dertlerine derman olacağından eminler.

"Vibering" Yüzükleri Ve Saatleri

İşitme Engelli kardeşlerimizin derdine derman olacak bir diğer buluş ise "Vibering" yüzükleri ve saatleri. Bu buluş dünyada ki işitme engellerin hayatını kolaylaştıracak ve onların olası tehlikelerden korunmalarını sağlayacak. "Vibering" adı verilen bu yüzük ve saatler ses algılama ve sesin yakınlığına,uzaklığına göre titreşim bulunmakta. Her iki ele de takılan yüzükler sesi sadece algılamakla kalmıyor sesin yakınlığını, kaynağını ve pozisyonunu bildiriyor. Kol saati ise ses dalgalarını algılayıp bu dalgaları saati kullanan kişiye en kolay yoldan aktarıyor. Kol saati günlük hayatta yoğun kullanılan bazı ifadeler için tasarlanmıştır. Korna sesi, Kişi ismi ve benzeri sözcükler...

İşitme Cihazı Kulaklık

En çok kullanılan bu işitme cihazları gerçekten işitme engellilerin hayatını çok kolaylaştırıyor. Farklı şekillerde gördüğümüz işitme cihazı temel olarak 3 kısımdan oluşuyor; Mikrofon, Amplifikatör ve Hoparlör. Mikrofon sesleri toplayarak amplifikatöre gönderir. Amplifikatör bu sesleri kişinin ihtiyacına göre yükseltir veya azaltır. Hoparlör ise de hastanın kulağına bu sesleri iletir.

İşitme Engelliler İçin İcat Edilmiş Buluşlar içeriği, 06 Temmuz 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha