Gaziantep Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Gaziantep Gezegenevi ve Bilim merkezi 25 Aralık 2010 tarihinde açıldı.


Gaziantep Gezegenevi ve Bilim merkezi 25 Aralık 2010 tarihinde açıldı.

O tarihten bu yana da 7/365 gün hizmet vermeye devam etmektedir. Merkezimiz Türkiye’nin halka açık, en büyük Gezegenevi olma özelliğini taşımaktadır. Gezegenevi ve Bilim Merkezi, şehrin en büyük parkı olan 100. yıl parkında, 3500 m2 yeşil alanı, 3500 m2 kapalı alanı ve 1500 m2 oturma alanıyla toplam 5000 m2’ye yerleşmiştir. Gezegenevi ya da Planetaryum bir kürenin üst yarım küresini yani kubbesini sahne ya da ekran olarak kullanan özel bir sinema salonudur. Bu salonun yansı aracı-projeksiyon, klasik bir sinema makinesinden çok daha karmaşıktır. Opto-mekanik bir cihaz, salonun tam ortasına konuşlandırılmıştır. İzleyiciler kubbe ekranı, özel koltuklarda, yarı-yatar pozisyonda izlerler.

Gezegenevinin kubbe çapı 10.6 metre olup, koltuk sayısı 77′ dir. Gezegenevindee planetaryum projeksiyon sisteminin öncüsü Carl Zeiss firmasının ZKP4 Opto-mekanik ve Spacegate Quinto 5 dijital projeksiyon sistemleri kullanılmaktadır. Gezegenevi projeksiyon sistemi, sınırları zorlayan çoklu ortam (multimedia) yeteneklerine ve yüksek hesap gücüne sahip bilgisayarlarla kontrol edilmektedir.

Gaziantep Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Seyircilere, seçilmiş bir tarih ve gözlem yeri için, gökyüzünün gerçek zamanlı görüntüsü sunulmaktadır. İlaveten, zamanda uzak geçmişe veya uzak geleceğe istenen hızda ve doğrultuda sanal uzay yolculuğuna da çıkarabilmektedir. Gezegenevi her yaş grubundan öğrencilerin eğitim-öğretim programında yer alan konularla örtüşen çoklu senaryolara sahiptir. Bu özellikleri sayesinde görsellik kazandırılmış eğitim, öğretimin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu bağlamda izleyici kitlesinin büyük bir kısmı doğal olarak öğrencilerdir.

Ayrıca yaygın halk eğitiminde de etkin rol oynamaktadır. Her kesimden insanların yeni bilgiye mutlaka ilgisi bulunmaktadır. Bu anlamda gösteriler, Gezegenevi’ni ziyaret eden, belki de Astronomi ile hiç ilgisi olmayan kişilerin bile yaşadığımız evren konusunda ufuklarının açılmasına yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak Gezegenevi, yaşadığımız dünyanın ve onun evrendeki yerinin anlaşılmasına katkıda bulunan, hoşça vakit geçirtirken bilgilendiren, bilimle ilgili deneyimlerimize önemli katkılarda bulunan bir merkezdir.

Gaziantep Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi içeriği, 26 Ocak 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha