Gaziantep Medusa Cam Eserler Müzesi

Medusa Cam Eserler Müzesi Türkiye’nin ilk özel cam eserler müzesidir.


Medusa Cam Eserler Müzesi Türkiye’nin ilk özel cam eserler müzesidir.

Gaziantep Kalesi civarında eski bir Antep Evi‘nde hizmete açılan müzede Roma dönemine ve İslami döneme ait cam eserlerin yanısıra, Eski Tunç Çağı’na ait bronz pişmiş toprak eserler de sergilenmektedir.

Medusa Cam Eserler Müzesi 15 yıllık bir birikimin sonucunda ortaya çıkan koleksiyonu daha geniş kitlelere sanat severlere ,bilim adamlarına sunabilmek için hayata geçirilmiştir. 21 Haziran 2008 tarihinde açılışı yapılan müzeyi ilk 1 ay içerisinde 5 bin yerli ve yabancı kişi ziyaret etmiştir.

Müze Hakkında Genel Bilgi

Müze binası altı odadan oluşmaktadır. Odalardan 5 tanesi sergi salonu olarak, 1 tanesi ise eserlerin kopyalarının yapılıp ziyaretçiye sunulduğu mekan olarak değerlendirilmiştir.

Eski Tunç Çağına ait Bronz figürinler, Roma dönemine ait çeşitli bronz eserler, altın takılar, Kil mühür baskıları, İslami döneme ait altın sikkeler ve yaklaşık 150000 yıl öncesine ait tam fosilleşmemiş bir mamuta ait sağ alt bukkal (çene kemiği) ve vertebrası (omur kemiği), Roma ve İslami döneme ait cam şişeler, parfüm ve gözyaşı şişeleri, cam ve pişmiş toprak amforala, Fenike dönemi renkli cam amforalar, Roma dönemine ait cam bardaklar, cam bilezikler, pişmiş toprak kandiller sergilenmektedir.

Nerede ?

Adres: Seferpaşa Mahallesi, Şakir Sk. No:9, 27400 Şahinbey/Gaziantep

Gaziantep Medusa Cam Eserler Müzesi içeriği, 02 Ocak 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha