Gaziantep’in Tarihi Alışveriş Rehberi

Gaziantep ticaret ve üretim konusunda oldukça zengin bir kent.


Gaziantep ticaret ve üretim konusunda oldukça zengin bir kent.

Şehirde gezerken hissedilen en büyük duygu üretimin, tarımın ve ticaretin oldukça belirgin şekilde devam ediyor olması. Şehrin kalkınması ve kültürlerin devamının sağlanmasındaki bence en önemli etken; işte bu küçük esnafın hala bir şeyler üretiyor olması meselesi. Yani bizim yeni yeni önemini kavramaya başladığımız COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER.

Antep BaklavasıAntep FıstığıGaziantep Bakır El İşlemeciliğiGaziantep Sedef El İşlemeciliği ve son olarak da başvurusu yapılan ve tescillenmek üzere olan Gaziantep Kutnu Kumaş Dokumacılığı şehrin en büyük Coğrafi Markaları.

Bunların yanında marka tescilleri henüz alınmamış ama oldukça rağbet gören bir çok ürün bulunmakta. Şehirdeki tarihi birçok han ve çarşıyı gezerken gözünüze ve damağınıza hitap edecek bir bir sürü şeyle karşılaşacaksınız. Bunca renkli ürün ve bunca cezbedici yiyeceğin içinde mutlaka Gaziantep Alışveris Rotası‘nda görülmesi ve alınması gereken ürünleri sizler için derledim.

GAZİANTEP KUTNU KUMAŞI

Gaziantep’in Tarihi Alışveriş Rehberi

Bu kumaşa kumaş deyip geçmeyin lütfen. Bu kadim şehirde geçmişi ta 16. yüzyıla kadar dayanan, sadece  el tezgahlarında dokunabilen ipekli çok nadide ve özel bir kumaş türüdür KUTNU. Selçuklu’dan beridir alımlı giyinmek isteyen tüm zenginlerin hatta Padişahların ve Sultanların bile hayallerini süsleyen kumaştır. İçinde hiç bir sentetik madde bulunmadığı için en çok istek duyulan kumaşlardan biriymiş. İpek ve pamuk bir arada dokunarak örülü olarak dokunmaktadır. Tarihi bir değere sahip olan bu kumaş günümüzde yalnızca Gaziantep‘te dokunmaktadır. Kullanmadan önce 2-3 kere soğuk suda yıkanması gerektir çünkü dokuma esnasında ipliğin sert kalıp kopmaması için; kayısı ağacı reçinesi kullanılarak mezeklenirmiş. (İpeğin sertleştirmesi işlemi).

GAZİANTEP BAKIR EL İŞLEMECİLİĞİ

Gaziantep’in Tarihi Alışveriş Rehberi

Anadolu’da halkın kullanmayı en çok tercih ettiği ürün bakır eşyalardır. Birçok yöre de yapılan bakır işlemeciliği’nin aksine Gaziantep bakır ürünlerinin en belirgin özelliği tek parçadan (yekpare olarak) üretilmesidir. Yani lehim ve kaynak gibi birleştirici hiç bir işlem uygulanmamaktadır. Bu bakır ürünlerde genel olarak kullanılan 41 ana motif görülmektedir. Bölgeye ait en güzel örnekleri görüp satın alabileceğiniz yer Gaziantep kültür yolu üzerinde bulunan BAKIRCILAR ÇARŞISI‘dır. Burada el emeği ve göz nuru ile üretilmiş yüzlerce çeşit ürün sizi bekliyor. Sahandan, cezveye, tepsiden fincana üzerinde 400 yıllık bir geleneği ve tarihi barındıran bu ürünlerden hem kendiniz hem de dostlarınız için satın alabilirsiniz.

GAZİANTEP SEDEF EL İŞLEMECİLİĞİ

Gaziantep bölgesine ait olan Coğrafi İşaret Tescili yaptırılan en önemli el sanatlarımızdan birisi de Sedef İşlemeciliği‘dir.  Türk-İslam sanatında çok değerli ve gözde olan bu ürünler; bazı deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan maddeden işlenmektedir. İşlenen bu sedefler ahşap ürün üzerine açılan oyuk ve çukurların içine sedef malzeme yerleştirilerek hazırlanmaktadır.

Özellikle Selçuklular döneminde yaygınlaştığı düşünülen bu sanat, Osmanlı’nın 17. ve 18. yüzyıllarında doruğa ulaşmıştır.

Sedef İşlemeciliği; saray süslemeleri, cami süslemeleri ve özellikle süs eşyalarında yoğun olarak kullanılmıştır . Gaziantep şehrine Suriye’den geldiği düşünülen Sedef İşlemeciliği’nin tam olarak hangi bölgede ve nasıl başladığı bilinmemektedir.

Gaziantep‘e özgü olan bu sedefler Fırat Nehri’nde yetişen bir çeşit tatlı su midyesinden elde edilmekteymiş. Gaziantep sedefçiliğinin en önemli özelliği ise Telkari Sanatı ile beraber işlenmesidir. İncinin kız kardeşi olarak da bilinen bu narin ve gösterişli ürünler her keseye ve zevke hitap ediyor.

Kendiniz ve sevdikleriniz için alacağınız bu çok değerli el işlemesi ürünler, maddi değerden çok manevi bir haz yaratacaktır.

Gaziantep’in Tarihi Alışveriş Rehberi içeriği, 07 Kasım 2018 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha