Gaziantep’in En Güzel 6 Parkı

Gaziantep’in, birbirinden güzel parkları, bahçeleri ve koruları ile Gaziantep’in doğal güzelliğine büyük katkı sağlamaktadır.


Gaziantep’in, birbirinden güzel parkları, bahçeleri ve koruları ile Gaziantep’in doğal güzelliğine büyük katkı sağlamaktadır.

İşte hala güzelliğini korumaya devam eden parklar;

Kavaklık Parkı

Kavaklık, Gaziantep şehir merkezi içerisindeki Alleben Deresinin içinden geçtiği, Battal Höyük’tenAlleben (Maanoğlu) köprüsüne uzanan büyük ve yeşil bir alanı kapsamaktadır. Gaziantep’in en eski piknik alanıdır. Bugün tamamen şehir içinde kalan yeşil alan, sabahları spor ve yürüyüş için, haftasonları ise piknik için kullanılmaktadır. Alan içerisinde aile çay bahçeleri, çocuk parkları, oyun sahaları, piknik masaları, bisiklet yolları, gezi ve koşu parkurları, yeme içme tesisleri, halı saha, çocuklar için trafik eğitim alanı, jimnastik aletleri, piknik masaları bulunmaktadır.

Gaziantep’in En Güzel 6 Parkı

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı

Yapımı tamamlandığında Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük kültür parkı olacak olan 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı 3.500.000 m² alan üzerinde kurulmakta olup; Gaziantep’in akciğeri görevini görecektir. Kısmen tanzim edilen parkın içerisinde planlanmış olimpik spor kompleksi, çağdaş alışveriş merkezleri, 450.000 m²‘lik fuar alanı, 400.000 m²‘lik kavaklık mesire alanı, eğlence ve dinlenme alanları, odeonlar, anfi tiyatrolar, araçlı açık hava sinemaları, tören ve dinleti alanları, mesire alanları, düğün ve nikah salonları, yüzme havuzları, çocuk uçurtma tepeleri, Masal Park, botanik bahçelesi, planetaryum, çay bahçeleri ve sosyal tesisler için alanlar bulunmaktadır. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı kompleksinin, Batalhöyük ve Recep Koç Parkını da içerisine alan bölümünde; 108.000 m²’lik alana Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük eğlence parkı “Harikalar Diyarı”, 5.000 m2’lik alana Planetaryum ve 80.000 m²’lik alana da Türk masal kahramanlarının rölyef ve heykellerinden oluşan “Masal Park” yapılmıştır.

Gaziantep’in En Güzel 6 Parkı

Dülükbaba Tabiat Parkı

Şehitkamil İlçesi Dülük Mevkiinde yer almaktadır. Tabiat Parkının İşlemeciliği 2009 yılında İlimiz Şehitkamil İlçe Belediyesine kiralanmıştır. Tabiat Parkının altyapısı 2010-2012 yılları arasında tamamen yenilenmiştir. UDGP Bakanlıkta onay aşamasındadır.Onaylanacak, planda öngörülen yapı ve tesisler 3 yıl içerisinde tamamlanacaktır. Dülükbaba Tabiat Parkı Gaziantep’in en yüksek yerlerindendir. Alan bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun, açık hava rekreasyonu yönünden farklı ve zengin bir potansiyele sahiptir. Alanda bulunan Dülük Antik Kenti dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Dünyada bilinen yer altına inşa edilen Mitras Tapınaklarının en büyüğü Dülük’te bulunmuştur. Ayrıca çok sayıda kayaya oyulmuş oda mezarları ve kiliseler mevcuttur.

Gaziantep’in En Güzel 6 Parkı

Alleben Tabiat Parkı

Alleben Tabiat Parkı, Gaziantep ili, Şahinbey ilçesi sınırlarında yer almakta ve Gaziantep il merkezine 6 km uzaklıktadır. Alan, 22.04.2016 tarihinde Bakan Olur’u ile 282 hektar büyüklüğünde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.Alleben Tabiat Parkı Gerciğin Kapı Girişi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Yamaçtepe Kapı Girişi ise Şahinbey İlçe Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Gaziantep’in En Güzel 6 Parkı

Huzurlu Tabiat Parkı

Huzurlu Yaylası, halk arasında kullanılan deyimiyle “Hınzırlı Yaylası (Domuz Yaylası)” Gaziantep ilinin İslahiye İlçesinde, Tandır Köyü sınırlarında yer almakta ve Gaziantep İl Merkezine 110 km uzaklıktadır. Alan, 22.04.2016 tarihinde Bakan Olur’u ile 152 hektar büyüklüğünde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Gaziantep’in En Güzel 6 Parkı

Yeşilvadi Parkı

Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi, “Çılgın Proje” diye adlandırdığı proje kapsamında 1 milyon 700 bin metrekare alan üzerine kurulan Yeşilvadi Parkı, birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Yeşilvadi’de 86 bin metrekarelik biyolojik gölet, büfe, kafeterya, restoran, çay bahçesi, mescit, güvenlik, idari binalar gibi 115 bina, 8,5 km bisiklet ve yürüyüş yolu bulunuyor. 750 metrekare sentetik buz sahası da yer alıyor. Pazar, sergi ve kermes alanları, 18 bin metrekare lunapark, 450 bin metrekare rezerv adrenalin park alanı da bulunuyor. 600 kişilik açık hava sineması ve 8 bin kişilik Türkiye’nin en büyük amfi tiyatrosu da Yeşilvadi’nin içinde bulunuyor.

Gaziantep’in En Güzel 6 Parkı

Gaziantep’in En Güzel 6 Parkı içeriği, 21 Ocak 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha