Kardeş Türküler Konserleri

Kardeş Türküler Konserleri
  • Etkinlik Tarihi 20 Nisan 2024 - 20 Nisan 2024
  • Etkinlik Yeri GAÜN Mâvera KSM - Ana Salon

Etkinlik Detayı

Etkinliğe Dair

30 yıldır çoğulcu bir yaklaşımla coğrafyamızın farklı dillerini ve kültürlerini geniş bir dinleyici kitlesine sunan Kardeş Türküler, geleneksel şarkıları bu toprakların ruhunu kaybetmeden yeniden yorumluyor. Anadolu, Trakya ve Mezopotamya halklarına ait geleneklerden ve formlardan esinlenilerek yeni besteler üretiyor.

‘Farklılıklara saygı duyarak bir arada yaşamayı’ düstur edinen Kardeş Türküler, ortak bir coğrafyada şekillenen kültürel/müzikal geleneğin tekleştirici bakışın dışından belgelenmesine ve paylaşılmasına katkı sunmaya çalıştı; diğer yandan bu mirasın yalnızca ortaya çıkarılıp içindeki zenginliklerin altının çizilmesini değil, yeni arayışlar içinden yeniden üretilmesi gerektiğinin önemini vurguladı ve çalışmalarını bu anlayış içinden şekillendirdi.

Kurulduğu dönemden bugüne Türkçe, Kürtçe, Azerice, Ermenice, Makedonca, Rumca, Lazca, Gürcüce, Çingenece, Çerkesçe, Süryanice, Arapça gibi dillerde şarkıları repertuarına katarak, bu toprakların kültürel çeşitliğini yansıtan müzik ve danslarla sahnesini zenginleştirdi. Kardeş Türküler, kardeşlik ve çoğulluk içinde birarada yaşama umudunu dile getirmeye devam ediyor.


  • Etkinlik Tarihi 20 Nisan 2024 - 20 Nisan 2024
  • Etkinlik Yeri GAÜN Mâvera KSM - Ana Salon
DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha