Mustafa GÖKÇEK

Mustafa GÖKÇEK
  • Doğum Tarihi 1953-10-02
  • Doğum Yeri Gaziantep
  • Meslek Tiyatro Yönetmenliği, Eğitimci, Yazar, Şair

Şair kendi ağzıyla anlatmış olduğu biyografi;

 02.10.1953 yılında Gaziantep ilinin Aksoy semtinde dünyaya gelmişim. İlkokulun üçüncü sınıfına kadar, bu ilde bulunan bir ilkokulda okumaya çalışan ben, dokuz yaşıma kadar bu ilde, yaşamının geri kalanına müdahale eden ailem, ilkokulun dördüncü sınıfından itibaren İzmir iline yerleşip, bu ilde yaşamımı, Onlarla beraber sürdürdüm. Ortaokulu ve lise öğrenimimi bu ilde tamamladıktan sonra, Yüksekokul öğrenimimi Ankara’da, DTCF ‘de 1979 yılında tamamladım.

Babamın, yıllar önce sene-i nefise (bugünkü adıyla Güzel sanatlar Fakültesi) okulundan mezun olup, kendisinin de sanat dallarından resimle olan ilgisinden dolayı, edebiyata olan ilgim, zaman içerisinde bir tutkuya dönüştü. Ege Ordu Komutanlığında tamamlamış olduğum vatani görevimden sonra, 1980 yılında yazmış olduğum “DENEMELER” adlı kitapla edebiyat dünyasına adımımı atmış oldum. Yazılarıma vermiş olduğum aralar esnasında, düşüncelerimin ve geçmişlerimin hesabını yapanlar nedeniyle bir müddet siyasi çalkantılara maruz kaldım. Bu nedenle uzunca bir süre ara vermiş olduğum

yazılarıma, 1994 yılında, Sedat Simavi Edebiyat Ödülleri yarışmasına katıldım. Bu yarışmadan almış olduğum (öykü dalında üçüncülük) ödülden sonra, “GÖLGEM SUYA DÜŞTÜ” adlı öykü kitabını yayımladım.

1995 yılında, kendi adıma (MGT – Mustafa Gökçek Tiyatrosu) , ama üniversiteli öğrencilerden oluşan bir tiyatro grubunu kurdum.

13-15 ‘li yaşlarımın merakı olan şiir, bende dönülemeyen bir tutku haline geldi. 2002 yılında “İLK” adını verdiğim bir şiir kitabını yayımladım. Daha sonra “Son Çırpınışlar Öykü) , “Dağlarımdan Akar Kızıl Şafaklar (Şiir) ” ve “Dışarda Mevsim Baharmış (Roman) ” adlı kitaplarımdan başka, basıma hazır dosyalarım bulunmaktadır

.Tiyatromu kurduğum yıllarda, salt yönetmenliğimin yanı sıra “Kaldırım Efesi”, “Mektephane”, “Hangi Dünya (Müzikâl-Dikili Sanat Fes. Ödülü) ”, “ Özürlü Özgür”, “Bir Yudum”, “Seni Duyamıyorum(E.Ü.İletişim Fak.Özel Ödülü) ”, “Kurban”. Bu oyunlarımın başka iki de komedi türünde yazmış olduğum oyunlarımın yanı sıra, “Palto Denizi (Roman) , “Kazancı (Roman) ”, “Murtaza (Roman) , “Kamburun Katığı (Roman) ”, “Çırak (Roman) ”, “Otobüs (Roman) , “Kuduran Dünya (Roman) ”, “Görüş Günü (Roman) ” ve 75 kadar öykümü topladığım, adını da “Ufuktaki Güneş (Öyküler) ” koyduğum basılı olmayan, basıma hazır dosyalarım (kitap halinde) bulunmaktadır.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha