Celal SOYCAN

Celal SOYCAN
  • Doğum Tarihi 1948-01-01
  • Doğum Yeri Gaziantep
  • Meslek Şair

Celal Soycan

1948 Gaziantep doğumlu. Gaziantep Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi mezunu. Üniversite yıllarında başlayan yazı yaşamı, sonrasında edebiyat ve resim alanında yoğunlaştı.

Şiirlerinde insanın yeryüzü serüvenine ilişkin olguları sorunlaştırır. Dil özeni ve disiplinler arası düşünüşüyle, farklı ve özgün bir şiir kurdu. Yazılarıyla da bu arayışın kuramsal dayanaklarını açığa çıkarmaya çalıştı. Son dönem Türk Şiiri üzerine düşünen, yazan bir şairdir.

Çağdaş resim üzerine de farklı metinleri ve eleştirileriyle dikkat çekti. Çeşitli katalog çalışmalarına katılmıştır. Almanya, Fransa, ABD, Japonya, Litvanya, İspanya ve İsrail’de yazıları ve şiirleri yayımlanmıştır.

Şiir üzerine yazıları ve şiirleriyle ülkenin önde gelen dergilerinde gözüken Soycan, birçok şiir dergisinin yayı-mında görev almıştır. Islık şiir dergisini yedi yıl yayımlamıştır. Halen Şiirden dergisi yayın kurulundadır. Mersin’de yaşıyor.

Yayımlanmış yapıtları:

Şiir= Öyle Kal, Cemresiz Günlerde, Saptım Burçlar Bilgisinden, Adın Olsam, Ölüler İçin Oda Müziği, Azade, Kün, Kırım Günlerinde Aşk, Hünsa, Kötülüğü Gördüm.

Eleştiri-Deneme-İnceleme: Şiir İçin Notlar; Şiirin Zamanı/ Zamanın Şiiri; Mevsimsiz Bir Şair-Özdemir İnce, Anlatmaktan Anlamaya- Ahmet Yeşil, Tuvalde Oda Müziği, Şiir Pençe/ Poetik Okumalar.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha